artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

ekologiczne środki czystości
Dom i Ogród

Naturalne i ekologiczne środki czystości

Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić sprzątanie domu bez chemicznych środków czystości. Jednak jakiś czas temu pojawił się trend na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań, co nie ominęło także środków czystości. Wśród ludzi stale rośnie świadomość związana z koniecznością wprowadzania takich rozwiązań w naszym codziennym życiu. Każdy chemiczny płyn czyszczący zapakowany w plastikową butelkę przyczynia się bowiem do stopniowej degradacji naszej planety. Rozwiązaniem tego problemu są ekologiczne środki czystości.

Czym są ekologiczne środki czystości?

Aby dany detergent zyskał miano ekologicznego środka czystości, musi on spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim, ekologiczne środki czystości to takie, które nie działają destrukcyjnie na funkcjonowanie środowiska naturalnego. Oczywiście mowa tu o pośrednim wpływie na środowisko i daleko idących konsekwencjach używania chemicznych detergentów. Oprócz tego, ekologiczne środki czystości to takie, których opakowania nadają się do recyklingu i ponownego użytku. Dzięki temu ograniczamy generowanie szkodliwej emisji plastiku, która już na dzień dzisiejszy przekracza wszystkie normy bezpieczeństwa. Ekologiczne środki czystości dostępne są w wielu sklepach z produktami pochodzenia naturalnego. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie stworzyć taki środek z użyciem produktów codziennego użytku.

Ekologiczne środki czystości – pasta z sody

Ogromną popularnością cieszą się, w ostatnim czasie, naturalne i ekologiczne środki czystości domowej roboty. Oczywiście istnieje możliwość zakupu gotowych środków czystości, które posiadają znak świadczący o ekologicznym pochodzeniu surowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie środki wyprodukować samodzielnie w zaciszu domowej kuchni. Najpopularniejszym domowym środkiem czystości jest oczywiście soda, z której możemy zrobić naturalną i ekologiczną pastę czyszczącą. Wystarczy do kilku łyżeczek sody dodać odrobinę wody i kilka kropel soku z cytryny, aby po wymieszaniu powstała gęsta pasta. Taką pastą możemy wyczyścić kafelki, zlew czy piekarnik. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu pasty z sody na drewnianych powierzchniach, gdyż jej zbyt intensywne wcieranie może uszkodzić strukturę drewna.

Zrób to sam, czyli domowe środki czyszczące

Soda nie jest jedynym produktem użytku codziennego, który możemy wykorzystać jako środek czyszczący. Równie skuteczne zastosowanie ma ocet, który jest w stanie poradzić sobie nawet z najbrzydszymi zapachami ze zlewu czy lodówki. Wystarczy odrobinę octu wlać do miseczki z wodą, a następnie zamoczyć w powstałym roztworze ściereczkę i przetrzeć nią brudne i nieprzyjemnie pachnące powierzchnie. Roztworem wody i octu możemy także skutecznie pozbyć się zabrudzeń z fug podłogowych. Do domowych środków czystości warto dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, na przykład lawendowego lub olejku z drzewa herbacianego, które oprócz tego, że pięknie pachną, są skutecznym preparatem do walki z wieloma bakteriami. Niemniej jednak, powszechnie uważa się, że to właśnie ocet spirytusowy, soda oczyszczona i sok z cytryny stanowią najlepszy i najbardziej ekologiczny zestaw służący do produkcji domowych środków czyszczących.