Wiele osób na hasło „remont” czuje lęk i strach. Jak się do tego zabrać? Czy sobie poradzę? Jaki mam pomysł na nowe wnętrze? Może jednak wziąć ekipę remontową? Takie emocje towarzyszą nam zawsze przed pierwszym remontem. Na szczęście każda kolejna przygoda jest łatwiejsza i budzi już tylko radość przed nową aranżacją! Warto więc uporać się z niechęcią i wziąć się do pracy. Remont domu wcale nie musi być czymś stresującym – trzeba tylko go dobrze zaplanować! Oto kilka praktycznych porad, jak to zrobić.
Jak zabrać się do planowania remontu?
Zanim zabierzemy się do planowania remontu, trzeba określić kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim najpierw ustalamy termin. Tutaj należy uwzględnić rozległość prac remontowych oraz to, czy będziemy wykonywać je sami, czy też musimy wynająć do tego ekipę. Kolejny krok to zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie, aby móc zrobić odpowiednie zakupy. Musisz pamiętać, że robi się je nawet dwa miesiące przed terminem remontu!
Remont domu krok po kroku
Remont domu może obejmować różne prace. Jednak my dziś zajmiemy się wszystkim – od początku do końca. Na tej podstawie sam możesz zaplanować swoje wykonanie prac wiedząc, jaka jest ich kolejność. Tak więc na samym początku robi się najcięższe działania. Zalicza się do tego wymiana okien, wyburzanie ścian oraz naprawa lub wymiana wszelkich instalacji wodnych, kanalizacyjnych oraz elektrycznych znajdujących się pod tynkiem. Kolejny etap to ewentualna instalacja ogrzewania podłogowego, odnawianie ścian lub kładzenie na nich specjalnych płyt, a także wymiana rur od centralnego ogrzewania.
Jeśli chodzi o prace przy podłogach i ścianach, to musimy działać na zasadzie od najpoważniejszych zadań do wykończenia. Tak więc najpierw robimy wylewki oraz tynkujemy ściany. Teraz możemy zająć się ewentualnymi sufitami podwieszanymi. Kolejny krok to szpachlowanie, szlifowanie płytek itp. Po tym wszystkim można przejść do gruntowania całości. Tam, gdzie mają znajdować się płytki, należy je ułożyć i wyfugować. W następnych krokach można przejść do malowania ścian oraz układania podłóg. Przydatnym narzędziem w takim pracach będzie drabina teleskopowa.
Jak zaplanować prace wykończeniowe?
Gdy opadnie już trochę remontowy kurz, a wszystko nabiera estetycznego wyglądu, możemy przejść do prostszych prac. Przyszła pora na ostatnie malowanie i tapetowanie. Możemy też montować listwy i drzwi. Na koniec czeka nas składanie mebli i ich układanie. Warto też wiedzieć, że na koniec każdego remontu czeka nas poprawianie ewentualnych niedociągnięć. To niestety zawsze się zdarza!
Jak widać, prace remontowe wymagają zorganizowania oraz swobodnego działania. Nie możemy być mocno ograniczeni przez czas, gdyż niestety prawie zawsze coś staje nam na drodze. Może być to brak materiału, błąd w mierzeniu lub też coś okazuje się być inaczej, niż to zakładaliśmy w planie. Dlatego zagospodaruj odpowiednio dużo czasu i działaj! Z pewnością po zakończonym remoncie będziesz z siebie niesamowicie dumny – spróbuj swoich sił!