artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

Jak dbać o swoje ciało
Uroda

Jak dbać o swoje ciało w czasie upałów?

W czasie upałów często chronimy się przed słońcem w domach, ale już na urlopie nawet gdy żar leje się z nieba wychodzimy, bo w końcu nie wypada wrócić bez opalenizny. Upał jednak może być niebezpieczny, podobnie jak promieniowanie UV. Dziś przedstawimy Wam garść porad, jak dbać o siebie i swoje ciało w czasie upałów.

Pamiętaj o zdrowej diecie i właściwym nawadnianiu 

Kiedy jest lato i upał, to koniecznie trzeba zadbać odpowiednio o swoją dietę. Należy wyeliminować z niej produkty przetworzone typu fast food, które nie zawierają żadnych cennych wartości odżywczych, a jedynie puste kalorie i mnóstwo niezdrowego tłuszczu. Koniecznie należy również ograniczyć spożycie cukrów prostych. Colę należy zamienić na wodę i pić przynajmniej 1,5 litra. Można sięgnąć też po zdrową i niedosładzaną lemoniadę albo soki tłoczone. W diecie nie może zabraknąć ryb morskich. Warto latem stosować dietę śródziemnomorską, która uważana jest za jedną z najzdrowszych. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na układ krążenia, usprawniając przepływ krwi, a także dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do wszystkich komórek ciała. Na Waszych talerzach mogą zagościć dorsz, łosoś, czy też makrela, ale i owoce morza. Sięgajcie też po owoce i pamiętajcie, że warzywa powinny stanowić 75% każdego posiłku. Można postawić na świeże sałatki z dodatkiem naturalnych olejów tłoczonych na zimno. Są one cennym źródłem kwasów Omega-3. Gdy nie masz pod ręką napoju, to możesz go zastąpić soczystym owocem, który głównie się z niej składa, a ponadto ma wiele witamin, np. arbuzem.    

Sięgnij po ochronę przeciwsłoneczną 

Dieta letnia jest orzeźwiająca i zdrowa. Jednak dla swojego ciała należy uczynić więcej. Warto pamiętać o uzupełnieniu rutyny pielęgnacyjnej o ochronę przeciwsłoneczną. Dobrym wyborem będzie spray do opalania SPF 30 lub SPF 50. Ma on formę mgiełki, którą można stosować na makijaż. Nie musicie obawiać się, że nie będzie skuteczna, bo zapewnia taką samą ochronę jak krem z filtrem. SPF 30 oznacza, że można teoretycznie przebywać na słońcu 30 razy dłużej niż bez ochrony. Za bezpieczny czas ekspozycji bez ochrony przeciwsłonecznej uznaje się 15 do 20 minut. Niemniej jednak trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, a także tym, że wysoki indeks UV jest bardzo szkodliwy i nawet z ochroną UV nie można przebywać w pełnym słońcu. Gdy indeks UV jest niski, to nie trzeba obawiać się oparzeń słonecznych i z odpowiednią ochroną można się opalać. Przy średnim indeksie UV oparzenia słoneczne mogą wystąpić i lepiej nieco ograniczyć plażowanie pomimo stosowanej ochrony UV.          

Przestrzegaj złotych zasad, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo udaru słonecznego 

Aplikuj krem z filtrem czy mgiełkę z ochroną UV co 2-3 godziny. Wraz z potem czy zrogowaciałym naskórkiem część ochrony zostaje zniwelowana, stąd konieczna jest ponowna aplikacja. Ponownie jest wtedy, gdy kąpiecie się w morzu, czy basenie. W tym przypadku jednak przed aplikacją kremu czy emulsji należy wziąć prysznic i wytrzeć dokładnie skórę. Woda działa na słońce niczym soczewka, przyciąga szkodliwe promieniowanie UV, zatem trzeba na to uważać. Koniecznie pamiętajcie, by chronić skórę głowy, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. W godzinach pomiędzy 11 a 15 przebywajcie w cieniu, aby chronić się przed udarem słonecznym. Nie zapomnijcie by stale uzupełniać płyny. Dobrze sprawdzi się woda z dodatkiem elektrolitów. 

Materiał zewnętrzny