artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

jak liczyć wiek dziecka w tygodniach
Dziecko

Jak liczyć wiek dziecka w tygodniach i po się to robi?

Rodzenie dziecka wiążę się z bólem, ale jest to jednocześnie bardzo magiczna i piękna chwila. Na świat przychodzi bowiem długo oczekiwany malec, który zostanie obdarzony wielką, nieskończoną miłością. Młodzi rodzice muszą wówczas pamiętać o wielu obowiązkach i zasadach przy opiekowaniu się delikatnym noworodkiem. Czy wiedzą jednak jak liczyć wiek dziecka w tygodniach? I dlaczego jest to tak bardzo istotne? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Wiek liczony w tygodniach

Okazuje się, że od dnia samych pięknych narodzin liczy się go nie w miesiącach, a oczywiście w tygodniach. W jakim celu? Chodzi tutaj o to, aby móc dokładnie podać wiek dziecka w trakcie wizyty w pobliskim gabinecie lekarskim. W ten sposób łatwo jest między innymi określić termin szczepienia.

Dopiero później stosuje się typowe miesiące i wreszcie lata. Skupmy się jednak na temacie tego artykułu. Obliczanie przeprowadza się więc w następujący sposób: należy dodać do daty urodzenia 7 dni i robić tak przez kolejne, pojawiające się po sobie tygodnie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tej metody, warto zadać pytania położnej albo sympatycznej pielęgniarce. Obeznany w tej kwestii będzie również lekarz o specjalizacji pediatry, a więc najbardziej doświadczona osoba zajmująca się prawidłowo niemowlakiem w szpitalu.

Odpowiedzi znajdziemy również w Internecie (gdzie nie ma tajemnic, i każdy odkryje to, co najbardziej go interesuje). Tam nie brakuje wielu kalkulatorów służących do wyliczenia wieku noworodka w tygodniach. Te jednak mogą się czasami pomylić. Lepiej więc samemu nauczyć się tej ustalonej od dawna zasady.

Wiek dziecka liczony w tygodniach – dokładne zastosowanie

Na pytanie: jak liczyć wiek dziecka w tygodniach odpowiedź jest już dobrze znana. Teraz trzeba jeszcze dowiedzieć się, że ma to nie tylko zastosowanie w przypadku precyzyjnego określania daty bardzo ważnego szczepienia (o którym była mowa wyżej). Cel może być jeszcze inny. Jaki dokładnie? Sprawdźmy.

Po pierwsze przeliczany w ten sposób wiek pomoże rodzicom wskazać konkretny moment na to, aby można było rozpocząć poszerzanie diety niemowlaka. Chodzi oczywiście o dobranie najbardziej odpowiednich pokarmów oraz produktów (np. pite mleko uzupełnia się nareszcie gotowaną, smaczną marchewką bez żadnych przypraw w postaci jednolitej konsystencji, czyli nazywanej potocznie papki) dopasowanych do któregoś tygodnia życia maleńkiego dziecka.

Ostatnia zaleta, o której konieczne trzeba tutaj wspomnieć, to fakt, że wiek podawany w tygodniach pozwala coś sprawdzić. Cóż takiego? Mianowicie to, czy nasze ukochane dziecko na pewno rozwija się prawidłowo (bez odchyleń od normy i początkowo mało widocznych, drobnych schorzeń). Uwaga! Dany tydzień życia zawsze odpowiada tym konkretnym etapom rozwoju noworodka. To bardzo ważne.

O czymś jednak warto pamiętać. Mianowicie każde dziecko rośnie w innym, swoim własnym tempie, które może różnić się na przykład kilkoma dniami. Ale nie jest to absolutnie żaden powód do paniki i smutku. Wystarczy uważna, ciągła obserwacja.