artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

układanie diety
Zdrowie

Jak powinno wyglądać układanie diety?

Można uznać, że dla zachowania bądź uzyskania szczupłej sylwetki kluczowa jest aktywność fizyczna, ponieważ nawet jeśli je się dużo i kalorycznie, można to wszystko spalić podczas aktywności oraz znacznie przyspieszyć przemianę materii. Jednak to, co się jada, także ma ogromne znaczenie – dla sylwetki, zdrowia, samopoczucia, a nawet dla urody. Mając tego świadomość, coraz więcej osób interesuje się różnego rodzaju dietami. Skutki tego są różne…

Popularne diety nie dla każdego

Może się wydawać, że nie ma nic trudnego w znalezieniu dla siebie diety. Wystarczy poszukać w sieci czy w kolorowych pismach, a nawet w książkach, by znaleźć dietę obiecującą konkretne efekty, a także przewidującą posiłki dobrze dopasowane do posiadanych preferencji. Popularne diety nie tylko jednak mogą nie być skuteczne, ale też szkodliwe. Dobra dieta to taka, która jest bardzo indywidualnie dopasowana do człowieka. Z tego powody dietetyk, zabierając się za układanie diety, korzysta nie tylko ze swej bogatej wiedzy, a nawet specjalnych programów komputerowych, ale też, a raczej przede wszystkim, przeprowadza wywiad z klientem. Musi dowiedzieć się wszystkiego o jego stylu życia, by określić jego zapotrzebowanie energetyczne, poznać stan jego zdrowia, by oszacować potrzeby względem określonych składników odżywczych, a nawet poznać preferencje. Zmuszanie się do jedzenia niesmacznych, nielubianych posiłków nie tylko bowiem jest katorgą, ale też jest mało efektywne. Nikt na takiej diecie nie wytrzyma długo, a nawet jeśli zdobędzie się na takie wyrzeczenie, natychmiast po jej zakończeniu rzuci się na smakołyki, więc czeka go efekt jojo. Dobra dieta powinna zaś zostać z człowiekiem tak naprawdę na stałe. Krótka kuracja, po której natychmiast wróci się do niezdrowych nawyków, nic nie da – ani dla zdrowia, ani dla figury, może tylko zaszkodzić.

Dieta możliwa do zastosowania

Mając pewną wiedzę, a także korzystając na przykład z internetu, można pokusić się o samodzielne rozpisanie sobie diety, dopasowanej do stylu życia, preferencji, oczekiwań, a także innych uwarunkowań, na przykład zdrowotnych. Trzeba przy tym zachować zdrowy rozsądek. Nie ma sensu stosować diety kapuścianej jeśli nie cierpi się kapusty czy rozpisywać 5 posiłków jeśli wiadomo, że na tak częste przyrządzanie posiłków można pozwolić sobie tylko w weekend. Zasady dotyczące zdrowego żywienia są jasne, ale tak naprawdę żelazne trzymanie się ich nie zawsze jest możliwe – chyba że chodzi na przykład o gwiazdy, które poza tym nie mają innych zajęć, a do tego mają do dyspozycji osobistego dietetyka, kucharza i trenera.

Zmiana nawyków na stałe

Jak było wspomniane, chęć zastosowania diety powinna tak naprawdę oznaczać chęć zmiany swoich nawyków żywieniowych na stałe. Nie trzeba przy tym martwić się na zapas, że okaże się to bardzo trudne. Kiedy zauważy się, jakie korzyści daje dietetyczne jedzenie, dostrzeże się spadek wagi, poprawę samopoczucia, brak problemów gastrycznych oraz piękniejszy wygląd skóry, włosów i paznokci, zechce się pozostać przy nowym sposobie żywienia i już nie wracać do tego, co było.