artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

czkawka u niemowlaka
Dziecko

Czkawka u niemowlaka – przyczyny występowania i sposoby zapobiegania

Każdy człowiek niejednokrotnie w swym życiu miał czkawkę. Nie jest to zbyt przyjemne, ale zazwyczaj dość szybko ustępuje i nie zagraża zdrowiu. Czkawka u niemowlaka to równie pospolita dolegliwość. Rodzice jednak czasem niepokoją się, że z powodu czkawki ich dziecko może odczuwać duży dyskomfort lub strach.

Dlaczego niemowlę ma czkawkę?

Układ nerwowy człowieka po jego przyjściu na świat przez długi czas wciąż się jeszcze rozwija. Z tego powodu całkiem naturalną sprawą są częste czkawki u niemowląt. Odruch ten polega na rytmicznych skurczach krtani i przepony, które wywoływane przez umiejscowione tam, wciąż niewykształcone i często błędnie działające nerwy. Warto zauważyć, że podobne objawy często odczuwane przez ciężarne matki jeszcze w trakcie życia płodowego ich dzieci.
Czkawka u niemowlaka występuje regularnie przez pierwsze 3-4 miesiące po narodzinach. Po pierwszym kwartale od przyjścia na świat częstotliwość jej pojawiania się może powoli spadać, choć oczywiście dolegliwość zdarzać się będzie nadal.

Kiedy pojawia się czkawka u niemowlaka?

Najczęstszym momentem pojawiania się czkawki u tak małych dzieci jest czas karmienia. Wynika to ze ssania piersi lub smoczka i jednoczesnego połykania powietrza, które następnie naciska na przeponę. Skurcze tego mięśnia mogą być też wywołane uciskaniem go przez szybko napełniający się pokarmem żołądek. Warto pamiętać, że czkawka u niemowlaka jest też rezultatem następujących znienacka zmian temperatury. Odruch występuje często przy wyjęciu dziecka z wody po kąpaniu, gdy maluch odczuwa nagły chłód. Czkawka bywa też efektem nieodpowiednio dobranego do warunków ubrania lub mokrej pieluszki. U wielu małych dzieci skurcze przepony wynikają również z intensywnego śmiechu. W niektórych przypadkach bezpośrednia przyczyna dolegliwości jest trudna do ustalenia.

Czkawka u niemowlaka – co robić?

Rodzice często pytają lekarzy, co robić, gdy maluch ma czkawkę. Przede wszystkim nie panikować, ponieważ odruch ten jest czymś naturalnym – nawet wtedy, gdy pojawia się kilkanaście razy w ciągu dnia. Dziecko zazwyczaj nie odczuwa żadnych niedogodności z tym związanych, a jego samopoczucie nie jest pogorszone. Gdyby tak było, maluch z pewnością sygnalizowałby to płaczem. Mimo to warto stosować określone zasady związane z opieką i pielęgnacją dziecka, które zminimalizują częstotliwość występowania skurczów przepony. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na przebieg karmienia. Chodzi tu głównie o pozycję dziecka i właściwy sposób przystawienia go do piersi – tak, aby do jego żołądka dostawał się przede wszystkim pokarm, a nie powietrze. Karmienie powinno odbywać się w spokojnej atmosferze, by dziecko nie odczuwało napięcia i jadło miarowo. Jeśli niemowlę pije z butelki, warto zwrócić uwagę na jej smoczek, który powinien być w pełni wypełniony pokarmem. Jeśli jest zbyt duży, należy wymienić go na mniejszy. Po skończonej czynności należy malucha podnieść tak, by znalazł się w pozycji pionowej, i zaczekać, aż mu się odbije. Należy też zawsze dbać o to, by dziecko było odpowiednio ubrane, a po kąpaniu szybko owijane ręcznikiem. Gdy mimo to czkawka u niemowlaka pojawi się, warto ułożyć malucha w innej pozycji lub podać mu ciepłą wodę.