artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

oświetlenie klatki schodowej
Dom i Ogród

Jakie powinno być oświetlenie klatki schodowej?

Każda klatka schodowa powinna być dobrze oświetlona. W przeciwnym wypadku może ona stać się niebezpieczna dla wszystkich użytkowników. Warto więc przyjrzeć się bliżej oświetleniu montowanym na klatkach schodowych i zastanowić się, jakie powinno być takie oświetlenie. O czym trzeba pamiętać? Jakie rodzaje wybierać?

Tradycyjne

Oświetlenie klatki schodowe tradycyjnie jest montowane w postaci kinkietów, czyli lamp montowanych na ścianach. Pozwalają one na oświetlenie schodów z boku. Jednak takie lampy wiszą na wysokości przynajmniej 150 cm, co oznacza, że nie zawsze światło dociera do samych stopni. Zdarza się, że stopnie są w ciemności lub półcieniu. Najwięcej światła znajduje się na wysokości wzroku użytkownika. Takie oświetlenie klatki schodowej sprawdza się najczęściej w krótkich i niezbyt skomplikowanych klatkach schodowych. W tego typu projektach klatka jest często oświetlona także przez światło płynące z korytarza. Taki typ oświetlenia jest montowany w wielu starszych blokach i kamienicach. W nowoczesnych projektach często się już od niego odchodzi i zastępuje się to bardziej bezpiecznymi rozwiązaniami.

Przy stopniach

Pewną nowością jest oświetlenie schodowej przy samych stopniach. Jest ono montowane w formie ledów, które wpuszcza się w stopnie lub w ścianę tuż nad każdym stopniem. To oświetlenie punktowe, którego światło pada na pojedyncze stopnie. Dzięki temu są one dobrze widoczne. Każdy stopień jest oddzielnie oświetlony, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich. Użytkownik schodów widzi każdy ze stopni i nie musi się bać, że któryś zniknie w ciemności. Takie oświetlenie może być używane jako uzupełnienie tradycyjnych kinkietów. Trzeba przyznać, że takie oświetlenie jest bardzo nowoczesne i nawiązuje ono do rozwiązań stosowanych w salach kinowych. Oświetlenie w formie punktowych ledów nie da rady rozjaśnić ciemności, ale będzie na pewno wystarczające do tego, by dobrze wydobyć z ciemności schody. Montaż lampek przy stopniach wymaga kucia w ścianach, więc może on być dość trudny. Równocześnie jednak warto wiedzieć, że można też zamontować lampki na etapie wykańczania inwestycji. Właśnie wtedy montaż lampek będzie związany z najmniejszymi kosztami.

Pod stopniami

Ciekawym rozwiązaniem jest montowanie listw ledowych w podstopnicach. Dzięki temu są one widoczne i świecą bezpośrednio na stopień niżej. To bardzo spektakularny typ oświetlenia. Z całą pewnością rzuca się w oczy i daje się zauważyć. Daje też sporo światła, tym bardziej że można zdecydować się na listwy świetlne w różnych kolorach. Prawdziwą ciekawostką są listwy, których kolor można zmieniać przy pomocy pilota. Dzięki temu można samodzielnie tworzyć dowolne aranżacje i dopasowywać je do aktualnego nastroju mieszkańców. Co ważne, do montażu listew ledowych nie potrzeba niszczyć samych stopni. Można je po prostu przykleić, a kable ukryć pod listwami znajdującymi się z boku schodów. To bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą wiercić i kuć w ścianach. To też metoda na prosty, tani i dość szybki remont.