artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

cwiczenia silowe w domu
Lifestyle

Kalistenika, czyli ćwiczenia siłowe w domu

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie wszystkich siłowni i placówek sportowych. Jest to ogromna niegodność zarówno dla osób, które przyzwyczajone były do regularnych treningów, jak i dla tych, które dopiero chciały popracować na rzecz swojego zdrowia, kondycji i sylwetki. W takiej sytuacji wiele osób zdecydowało się na podjęcie próby zorganizowania treningu siłowego w domu. Oczywiście jest to możliwe i to bez żadnych urządzeń.

Cwiczenia silowe w domu bez sprzętu

Cwiczenia silowe w domu są jak najbardziej możliwe do zorganizowania. Tradycja siłowego treningu bez użycia dodatkowych urządzeń sięga swoimi korzeniami aż do starożytnej Grecji. Trening, o którym mowa to nic innego jak kalistenika. Kalistenika jest rodzajem treningu siłowego, który polega na wykorzystywaniu własne masy ciała podczas wykonywania ćwiczeń. Ćwiczenia te są powszechnie znane, a zaliczają się do nich na przykład „brzuszki” czy „pompki”. Dodatkowym elementem kalisteniki są ćwiczenia rozciągające, które powinno się wykonywać tuż po zakończeniu treningu siłowego.

Korzyści płynące z uprawiania kalisteniki w domu

Kalistenika, czyli ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem swojego własnego ciężaru, niesie za sobą szereg niesamowitych korzyści. Uprawianie kalisteniki skutecznie poprawia wydolność i funkcjonowanie układu krwionośnego, rozbudowuje masę mięśniową, a także kształtuje równowagę, zwinność oraz koordynację ruchową. Ćwiczenia kalisteniczne uprawiane są na całym świecie już od czasów walk gladiatorów. To właśnie w tamtych czasach stworzony został siłowy system ćwiczeń, który kształtuje atletyczną sylwetkę oraz ogólną wytrzymałość. W obecnych czasach tego typu ćwiczenia są podstawowym elementem treningu wojskowego. Z powodzeniem można zatem traktować kalistenikę jako skuteczne i efektywne ćwiczenia siłowe, które można wykonywać w domowym zaciszu.

Kalistenika poza domem

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie wszelkiego rodzaju siłownie zewnętrzne. Jest to pewna alternatywa pomiędzy siłownią, do której na dzień dzisiejszy nie możemy się wybrać, a ćwiczeniami w domu, które nie zawsze mogą się udać, na przykład ze względu na ograniczoną przestrzeń. Uprawianie kalisteniki na zewnątrz jest świetną formą treningu, podczas którego oprócz pracy nad siłą i wytrzymałością mięśni, możemy dodatkowo dotlenić organizm. Oprócz tego trening na świeżym powietrzu jest także świetnym sposobem na poznanie nowych osób, które mają podobne zainteresowania. Posiadanie znajomych, którzy uprawiają ten sam rodzaj ćwiczeń, jest dodatkowym motywatorem. Można dzięki temu nawzajem się podbudowywać i wspierać w trudnych chwilach.

Inne cwiczenia silowe w domu

Kalistenika to oczywiście niejedyna, choć bardzo obiecująca propozycja. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować ćwiczenia w domu w nieco inny sposób. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, możemy zaopatrzyć się w niektóre elementy i akcesoria przeznaczone do ćwiczeń siłowych w domu. Mogą to być różnego rodzaju hantle czy sztangi. Świetnym rozwiązaniem jest także zamontowanie w domu drążka, na którym można się podciągać.