Wątroba jest największym i jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, stanowi ok. 5% jego masy. Ze względu na pełnione funkcje możemy nazwać ją małym, zaawansowanym zakładem chemicznym, którego zadaniem jest pochłanianie i neutralizowanie wszelkich toksyn i trucizn, których z roku na rok dostarczamy do naszego organizmu coraz więcej. Wiele ważnych funkcji, które pełni wątroba (detoksykacja, metabolizm, filtracja czy magazynowanie) sprawiają, że bardzo często dochodzi do jej uszkodzeń oraz zaburzeń w jej prawidłowym funkcjonowaniu.
Objawy schorzeń wątroby
Jest wiele schorzeń wątroby i różne są ich stopnie nasilenia. Bez wątpienia można jednak zebrać pewne charakterystyczne objawy, które są typowe dla zaburzeń prawidłowej pracy wątroby. Pacjenci z chorą wątrobą najczęściej uskarżają się na ból z prawej strony pod żebrami oraz dolegliwości skórne: świąd oraz zażółcenie. Dopiero specjalistyczne badania i wywiad lekarski są w stanie dać pewność czy mamy do czynienia z marskością wątroby, wirusowym lub alkoholowym zapaleniem wątroby czy np. nowotworem tego narządu.
Naturalne wsparcie wątroby
Jeśli dolegliwości są delikatne i dopiero się pojawiły warto spróbować naturalnych sposób wzmocnienia i poprawy kondycji wątroby. W tym celu niezastąpiony okazuje się znany w ziołolecznictwie od lat rumianek. Najbardziej wartościowe i bogate w składniki odżywcze są koszyczki rumianku, zbierane zaraz na początku kwitnienia. Służą one nie tylko do zaparzania, ale są też składnikiem wielu maści, nalewek, okładów, olejków czy płukanek. Rumianek jest cenioną rośliną ze względu na zawartość bogatych składników aktywnych takich jak: olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy fenolowe czy polisacharydy śluzowe. Roślina ta ma działanie przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i przeciwcukrzycowe. A co najważniejsze ma działanie odtruwające, dlatego tak ważna jest przy wszelkich problemach związanych z wątrobą. Co więcej rumianek warto stosować również profilaktycznie. Obecne tempo życia, złe nawyki żywieniowe oraz przetworzona żywność naszpikowana substancjami chemicznymi sprawiają, że coraz więcej młodych osób skarży się na zaburzenia pracy wątroby.
Jak przygotować napój odtruwający z rumianku?
Prozdrowotna mikstura z rumianku jest niezwykle prosta w przygotowaniu i dodatkowo kosztuje grosze. Potrzebne są jedynie suszone kwiaty rumianku i gorąca woda. Rumianek możemy zebrać samodzielnie, jeśli w pobliżu mamy łąkę i pewność, że nie została ona spryskana żadnymi nawozami. Można również zakupić go w sklepie z produktami ekologicznymi (mamy wówczas pewność, że roślina pochodzi z certyfikowanych upraw i jest całkowicie naturalna i bezpieczna). Sposób przygotowania jest bardzo prosty: rumianek zalewamy gorącą wodą i odstawiamy pod przykryciem na około 10 do 15 minut. Tak przygotowany napar pijemy przez okres dwóch tygodni, najlepiej wieczorem tuż przed snem.
Rumianek na wątrobę spożywany przez dłuższy okres czasu wspomaga jej pracę i działa na nią kojąco. Hamuje też wydzielanie substancji, które są odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych.