artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

rodzaje skarpetek
Lifestyle

Skarpetki. Praktyczny prezent pod choinkę. Rodzaje skarpetek.

Wydawałoby się, że skarpetki jako prezent gwiazdkowy to pomysł nieco przestarzały lub oklepany. Mimo to wiele osób wciąż praktykuje tę tradycję. Okazuje się, że podarowanie komuś skarpetek nie jest wcale głupim pomysłem. Dlaczego? Ponieważ na rynku odzieżowym możemy obecnie znaleźć wiele ich rodzajów. To oznacza, że wzrasta grupa potencjalnych odbiorców, a pudełko pod choinką ze skarpetkami w środku może wywołać szczery uśmiech na twarzy obdarowywanego. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje skarpetek?

Skarpety frotte, czyli coś na zimne dni

Ten rodzaj skarpet przeznaczony jest głównie dla „zmarzluchów”, czyli osób, które mają problem z krążeniem krwi lub narzekają na zespół zimnych stóp. Skarpety frotte wykonane z grubego, ale jednocześnie solidnego materiału, zapewniają stopom ciepło. Co więcej, występują w różnych wariantach. Możemy zatem kupić skarpety frotte sięgające kostek, a nawet kolan. Do innych zalet tego typu skarpet zaliczają się:
– wysokie przewodzenie ciepła;
– pochłanianie wilgoci;
– komfort noszenia;
– amortyzacja podczas chodzenia;
– dobra cyrkulacja powietrza.

Skarpety frotte znalazły upodobanie wśród tancerzy (szczególnie uprawiających taniec współczesny), którzy na co dzień tańczą boso. Takie skarpety podczas treningów, czy prób utrzymują stałą temperaturę stóp, co jest ważne w przypadku przerwy między zajęciami. Po 15, czy 20 minutach spędzonych poza salą taneczną, można wrócić do tańca bez konieczności ponownej rozgrzewki stóp.

Skarpety antypoślizgowe

W ostatnich czasach coraz więcej ludzi stawia na zdrowy styl życia. Jednym z jego wyznaczników jest wzmożona aktywność fizyczna. Dużą popularnością cieszą się: joga, pilates i stretching. Jeśli w swojej rodzinie mamy kogoś, kto praktykuje choćby jedną z nich, możemy być pewni, że ucieszy się on na widok skarpetek antypoślizgowych.

Na podeszwie tych skarpet znajdują się silikonowe wypustki, które przyczepiając się do podłoża, zapobiegają ślizganiu się materiału po podłodze. Ma to duże znaczenie podczas wykonywania wyżej wspomnianych aktywności. Zarówno w jodze, pilatesie, jak i stretchingu (w ostatnim czasie bardzo popularne rozciąganie dynamiczne) w krótkim czasie zmienia się ustawienie ciała i przechodzi się z pozycji do pozycji. Prawidłowo wykonane ćwiczenia są gwarancją lepszego samopoczucia. Ciągłe poprawianie pozycji przez ślizgające się skarpetki obniża ich jakość, potęguje stres u ćwiczącego, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do kontuzji.

Skarpety zapobiegające ślizganiu się, można również podarować małemu dziecku. Zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa w domu. Maluch nie przewróci się nawet na śliskiej posadzce.

Skarpety zdrowotne

Jeśli jeden z członków rodziny cierpi na dolegliwości zdrowotne, takie jak: atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, czy problemy z krążeniem, można pokusić się o wręczenie mu skarpet wykazujących właściwości zdrowotne. Wśród nich wyróżnia się skarpety: termoaktywne, bezuciskowe, terapeutyczne oraz antybakteryjne wzbogacone jonami srebra.