artisticzoom.pl

Lifestyle Blog

przysiad bulgarski
Zdrowie

Jak wykonać przysiad bułgarski?

Przysiad bułgarski jest świetnym ćwiczeniem dla wszystkich osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z regularnym treningiem. Jest ono bowiem bardzo proste wykonaniu, a przynosi mnóstwo doskonałych efektów. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim wymodelowanie nóg.

Jak wykonać przysiad bulgarski?

Warto wiedzieć, że przysiad bułgarski przeważnie wykonywany jest na siłowni lub w klubie fitness. Osoby, które jednak znają poprawną technikę mogą bez żadnego problemu wykonać ćwiczenie w domu. Godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj przysiadu bardzo często wykonują nie tylko i wyłącznie skoczkowie, ale również biegacze. Angażowane są bowiem mięśnie pośladkowe, a także mięsień czworogłowy. Jak zatem prawidłowo wykonać przysiad bułgarski?

Należy w pierwszej kolejności stanąć w wykroku, a następnie nogę z tyłu podeprzeć na stabilnym krześle. Można również mocno zaprzeć się stopą o ścianę. Stopa nogi z tyłu powinna być ustawiona na palcach, z kolei pięta musi być ustawiona ku górze. Należy pamiętać, aby stopy były ustawione równolegle do siebie. Konieczne jest napięcie pośladków. Miednica natomiast powinna być w neutralnej pozycji. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także ściągnięcie łopatek. Z kolei głowa musi być utrzymana w przedłużeniu kręgosłupa. Należy przed wykonaniem ćwiczenia złapać głęboki oddech oraz napiąć mięśnie brzucha.

Rekomendowane jest wykonywanie trzech serii omawianego ćwiczenia po 15 powtórzeń. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że osoby bardziej zaawansowane mogą bez żadnego problemu wykonywać przysiad bułgarski z obciążeniem. Doskonałym przykładem mogą być hantle umieszczone w dłoniach. Należy wiedzieć, że będzie to zdecydowanie trudniejszy wariant omawianego ćwiczenia. Osoby trenujące w domu mogą do tego celu wykorzystać butelki z wodą.

Dlaczego warto spróbować przysiadu bułgarskiego?

Warto wiedzieć, ze ćwiczenia z omawianymi przysiadami bułgarskimi będą angażowały do pracy bardzo dużą liczbę partii mięśniowych. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet tego ćwiczenia należy zaliczyć pracę nad równowagą. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że przysiad bułgarski perfekcyjnie stabilizuje postawę.

Ćwiczenie jest również pomocne w redukcji. Może być zatem swobodnie wykonywane przez panie, których celem jest zgubienie zbędnych kilogramów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ćwiczenie bardzo wzmacnia mobilność w stawie biodrowym. Oczywiście osobom początkującym rekomendowane jest wykonywanie ćwiczeń bez udziału hantli.

Dla kogo dokładnie skierowany jest przysiad bułgarski?

Warto wiedzieć, że omawiane ćwiczenie rekomendowane jest przede wszystkim panom i paniom, których celem jest uzyskanie zgrabnych nóg i kształtnych pośladków. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przysiad bułgarski może być również świetnym urozmaiceniem treningów przy klasycznych przysiadach.

Godny uwagi jest również fakt, że forma przysiadów umożliwia osobie ćwiczącej wyodrębnić ewentualną dysproporcję w umięśnieniu pośladków oraz nóg. Ćwiczenie ponadto w żaden sposób nie obciąża kręgosłupa, stawu biodrowego czy kolanowego.